free web templates web design company job search free online dating yellow pages
 

Mavi Büyücüler


 

    Orta Dünya’ya beş Istari gelmişti. Bunlar Saruman, Gandalf, Radagast, Alatar ve Pallando idi. Bu kişiler Valar tarafından özel olarak seçilmişti. Görevleri ise Orta Dünya’yı Sauron belasına karşı uyarmaktı.

    Bu beş Istari’nin ikisi, deniz mavisi kıyafetler içinde orta dünyaya gelmişlerdi. Bu nedenle onlara, Ithryn Luin yani Mavi Büyücüler denmişti. Onları bir Vala olan Orome göndermişti. Görevleri ise doğuya gidip, Sauron’un hükmünde olan Doğudöllerini özgür bırakmaktı. Sarumanla birlikte görevlerini yerine getirmek için doğuya gittiler.

    Ancak Doğudöllerini özgür bırakmak zordu çünkü Sauron’dan yanaydılar. Uzun uğraşlar ardından Saruman pes ederek geri döndü ancak Mavi Büyücüler orada kaldılar. Görevlerini tamamlamaları gerektiğini düşünüyorlardı. Bir süre sonra onlardan haber alınamaz oldu. İlerideki savaşlara bakıldığında görevlerini tamamlayamadıkları belli oluyordu. Doğudölleri hâlâ Sauron’un yandaşıydılar.

    Mavi Büyücüler’in akıbeti hakkında pek çok tahmin yürütüldü. Görevlerini uygulamadıkları için helak edildikleri söylendi. Görevlerini tamamlamadan Doğudölleri’ne karıştıkları söylendi ve son olarak Sauron’a katılıp kötü tarafın hizmetine geçtikleri söylendi. Ancak şurası kesin ki asla Ölümsüz Topraklara geri dönmediler ve bir daha görülmediler.

     Bu konu hakkında Tolkien’in bir mektubundan alınan ufak bir bölüm dışında çok az bilgimiz var.

“Onların gizli kültlerin ve Sauron'un düşüşüne dek dayanan büyü geleneklerinin kurucuları ya da başlangıçları olduğundan şüpheleniyorum.”

    Tolkien mektuplarında onlara ne olduğunu bilmediğinden, muhtemelen doğudaki kötü güçlerin muazzam boyutlarda olduğundan ve onların da Saruman gibi kötülüğe boyun eğip kendilerine şeytani mezhepler kurduklarından söz eder.  Aynı zamanda doğuda yok olmuş olabileceklerinden ya da hâlâ orada tamamlamaları gereken daimi bir görevleri olabileceğinden bahseder. Fakat bu varsayımı daha sonradan bu iki büyücünün Yüzük Savaşları ile ilgili büyük bir etkiye sahip olduğu ve onlar olmadan belki de batının savaşı kazanamayabileceği şeklinde yazdığı bilgiler ile çelişmektedir.

    "Tolkien'in çalışmalarındaki pek çok isim gibi Mavi Büyücüler'in isimleri de dikkate değerdir. Rómestámo, "Doğu'nun yardımcısı" anlamını taşır. Quenya dilinde "başkaldırı, gün doğumu, doğu" anlamlarına gelen "romen" kelimesinden türetilmiştir. Böylelikle Rómestámo yalnızca Orta-Dünya'nın doğusundaki görevi ile ilişkilendirilmemiş aynı zamanda görevinin içeriği de açıklanmıştır: Sauron'a karşı bir başkaldırı ve isyan. Aynı şekilde Pallando adı da Quenya dilinde "uzak, engin" anlamlarına gelen "palan" kelimesi ile ilişkilendirilebilir."

Palantir


 


 

     Bu beş Istari’nin ikisi, deniz mavisi kıyafetler içinde orta dünyaya gelmişlerdi. Bu nedenle onlara, Ithryn Luin yani Mavi Büyücüler denmişti. Onları bir Vala olan Orome göndermişti. Görevleri ise doğuya gidip, Sauron’un hükmünde olan Doğudöllerini özgür bırakmaktı.

Giriş | Gandalf | Saruman | Radagast | Mavi Büyücüler | Alatar | Pallando
Ana SayfaForum | Öykü Seçkisi | Fantastik Canavarlar | İletişim
Orta Dünya Büyücüler yazısı, Kayıp Rıhtım sitesi tarafından özel olarak hazırlanmıştır. İzinsiz şekilde kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Kayıp Rıhtım ©  2010